четверг, 12 января 2017 г.

Конспект біологія 7 клас

Урок біології 7 клас
Тема уроку: «Клас Птахи: різноманітність»
Мета уроку:
Осітня. Продовжити формувати знання учнів про птахів; ознайомити із представниками  надрядів Пінгвіни, Безкільові та Кільові  птахи особливостями їхнім походженням, основними прогресивними ознаками й механізмом польоту птахів, будови та процесів життєдіяльності цих тварин; розкрити пристосування до польоту у системах органів.  
Розвиваюча. Розвивати    спостережливість, вміння робити правильні висновки;
Виховна. Виховувати почуття відповідальності за наших птахів.
Обладнання й матеріали  таблиці «Тип Хордові. Клас Птахи», «Тип Хордові. Клас Плазуни».
Базові поняття й терміни уроку: Пінгвіни, Безкільові та Кільові птахи, Дятлоподібні, Горобцеподібні.
 Тип уроку:  урок вивчення й первинного закріплення нових знань
План-схема уроку
Етап уроку
Час
(хв)
Форми і методи діяльності вчителя
Результат діяльності
І. Організаційний етап
2
Організація класу.
Розминка «Пароль»
Організація учнів, налаштування на роботу, підведення до теми уроку
II. Актуалізація опорних знань
5
«Світлофор»,
«Мозковий штурм», Біологічний диктант
Складання учням цікавих запитань та отримання відповідей на них
III. Мотивація навчальної діяльності
3
Прийом «Здивуй! Зацікав!», міф, зв’язок з літературою
За допомогою міфу зацікавити проблемою здатності до польоту
IV. Вивчення нового матеріалу
20
Розповідь учителя з елементами бесіди, презентації учнів
Сприйняття та засвоєння матеріалу
Фізкультхвилинка
1
«Пташка»
Відпочинок
V. Первинне закріплення знань
9
Вправа «Портрет» ,
«Вірю — не вірю», гра «Ланцюжок».
Закріплення знань,
VI. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія
4
«Живі порівняння» (закінчити речення).
Вправа «Час похвали»
Осмислення вивченого матеріалу
VII. Домашнє завдання
1
Репродуктивне завдання
Засвоєння матеріалу
Хід уроку
І. Організаційний етап
Налаштування емоційного стану учнів.
Уявіть собі ліс...
Білий гомін беріз
І ялин таємниче мовчання
Крик сови з- за ріки
Коли гаснуть зірки
За хвилину якусь до світання
Уявіть собі ліс...
Розминка «Пароль»
II. Актуалізація опорних знань
«Світлофор».
У кожного учня картка, яка з одного боку червона, а з іншого – зелена. Вчитель задає запитання А всі учні підіймають картки: хто знає відповідь – сигналізує зеленим, а хто не знає – червоним.
«Мозковий штурм»
1.    На які відділи поділяється тіло птахів?
2.    Які органи розташовані на голові?
3.    Якими повіками захищене око птахів?
4.    З яких частин складається дзьоб?
5.    Чим вкрите тіло птахів?
6.    Що являють собою пера?
7.    Як можна поділити контурні пера в залежності від фукцій, які вони виконують?
8. Мамо, іде вже зима,
Снігом травицю вкриває,
В гаю пташок вже нема…
Мамо, чи кожна пташина
В вирій на зиму літає?
Як би ви відповіли на це запитання?
Біологічний диктант
1) Передні кінцівки птахів видозмінені на ...    (крила)
2) Осьова частина пера - ...  (стрижень)   
3) Серце птахів ... (чотирикамерне)                                                           
4) Орган, відсутній у видільній системі  птахів ...   (сечовий міхур)                                                                
5) Видовжена кістка стопи - ...(цівка)
6) Видозмінена верхня і нижня щелепи  утворюють ...  (дзьоб)                                             
7) Плаский виріст грудини  - ... (кіль)
8)  Залоза яка добре розвинена у водоплавних птахів…..(куприкова)
9) Птах, який розвиває швидкість майже 70 км/год…….(страус)
10)Яйцеклітина із зародком і запасом поживних речовин……(жовток)
11) Розширення стравоходу у птахів утворює…(воло)
12)Тип  розвитку у птахів…(прямий)
III. Мотивація навчальної діяльності
Прийом «Здивуй! Зацікав!»
Від стародавніх греків до нас дійшов міф про Дедала та його сина Ікара. Дедал, скріплюючи пір'я нитками і воском, виготовив дві пари крил. Перед польотом батько сказав синові: «Ікаре, ми зараз з тобою полетимо з острова Крит. Будь обережним під час польоту, не спускайся дуже низько до моря, щоб його бризки не намочили крила. Не піднімайся близько до Сонця: його жар може розтопити віск і тоді крила розсипляться».
Батько із сином одягли крила і легко піднялися в повітря. Швидкий політ забавляв Ікара, дедалі сміливіше змахував він крилами і, забувши настанови батька, летів дедалі вище. Пекучі промені Сонця розтопили віск, що скріплював пір'я, воно розсипалось. Махнув Ікар руками, але не було більше опори. Упав з висоти в море і загинув.
IV. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя  
1.Типи польоту птахів
Махаючий – політ, під час якого птах утримується в повітрі з допомогою змахів крил
Планерувальний – політ, під час якого крила нерухомо розставлені під кутом 90° від¬носно тіла, а птах під впливом сили тяжіння поступово втрачає висоту
Ширяючий – планерувальний політ, що відбувається без утрати висоти або навіть із підйомом. Під час такого типу польоту птахи використову¬ють висхідні потоки повітря
Зависаючий – політ , під час якого птах інтенсивно махає крильми, але зали-шається на одному місці. У цьому випадку тяга, яку розвивають крила, спрямована вгору й урівноважує вагу тіла птаха
2. Учні виступають із інформацією,  які підготували вдома (творче домашнє завдання):
I група — Надряд Безкілеві птахи;
II група — Надряд Пінгвіни;
III група — Ряд Куроподібні;
IV група — Ряд Гусеподібні;
V група — Ряд Соколоподібні;
VI група — Ряд Совоподібні;
VII група — Ряд Журавлеподібні;
VIII група — Ряд Дятлоподібні;
IX група — Ряд Горобцеподібні.
   Фізкультхвилинка      «Пташка»
Відчуйте себе птахом:
1. Станьте рівно, підніміть руки і зробіть помахи – птах рулює крильми.
2. Праву руку закладіть за спину зверху, а ліву – знизу, зчепіть пальці – пташка тріпоче крильцями.
V. Первинне закріплення знань
Вправа «Портрет»   впізнай пташку
1. Назва цього птаха означає «вогонь»
2. В неволі, де птахи не можуть живитися звичною для них їжею, вони швидко втрачають свій рожевий колір
3.Фламінго
2. «Вірю — не вірю»
Учням необхідно позначити пропоновані твердження позначками «+» — вірю або «–» — не вірю.
1. Перелітні птахи зимують в інших кліматичних зонах.
2. Осілі птахи протягом року мешкають на одній території.
3. Кочові птахи здійснюють міграції в межах однієї кліматичної зони.
4. На кільці птаха, якого окільцьовано, нанесено його назву та рік народження.
5. До перелітних птахів належать ластівки й зозулі.
6. До кочових птахів належать горобці й граки.
7. До осілих птахів належать сороки й дятли.
8. Метод візуального спостереження — це спостереження за перельотами птахів за допомогою оптичних приладів.
9. Птахи здійснюють перельоти тільки вдень.
10. На кільці птаха, якого окільцьовано, нанесено назву країни й установи, яка провела кільцювання.
Гра «Ланцюжок».
Перший учень називає птаха, другий — ряд, до якого він належить, третій дає коротку характеристику ряду, четвертий наводить приклади інших птахів, які належать до цього ряду і т. д.
VI. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія
«Живі порівняння» (закінчити речення).
1. Могутній, як ... (орел).
2. Вільний, як ... (птах).
3. Мудрий, як ... (ворон).
4. Злодійкуватий, як ... (сорока).
5. Надутий, як ... (індик).
6. Яскраво одягнений, як ... (павич).
7. Довгоногий, як ... (чапля).
Час похвали  учитель виставляє оцінки і хвалить учнів за їх відповіді
VII. Інформація про домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф, дати відповіді на запитання.

Підготувати загадки, прислівя та приказки про птахів.

Урок біології 7 клас

Урок біології 7 клас
Тема уроку: «Клас Птахи:  особливості будови, способу життя»
Без сумніву, з усіх вищих тварин вони найгарніші і найспівучіші,
вони викликають захоплення, їх найбільше вивчають, пильно охороняють.
Ф. Пітерсон
Мета уроку:
Осітня. Почати формувати знання учнів про птахів; ознайомити із особливостями їхнім походженням, основними прогресивними ознаками й механізмом польоту птахів, будови та процесів життєдіяльності цих тварин; розкрити пристосування до польоту у системах органів.  
Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати біологічні особливості птахів із тваринами, що вже вивчили;  спостережливість, вміння робити правильні висновки;
Виховна. Виховувати почуття відповідальності за наших птахів.
Обладнання й матеріали  таблиці «Тип Хордові. Клас Птахи», «Тип Хордові. Клас Плазуни», набір пір’я, малюнки птахів, запис звучання голосів лісових птахів.
Базові поняття й терміни уроку: птахи, археоптерикс, пір’я, махаючий і ширяючий політ, контурні й пухові пера, пух, стрижень, опахало, стовбур, борідки 1-го й 2-го порядків, очин, махові, кермові й контурні пера, цівка, линька трубчастість кісток, кіль, складний таз, куприкова кістка, зоб,  алозистий і мускульний відділи шлунка, повітряні мішки, подвійне дихання, чотирикамерне серце, органи зору, слуху, рівноваги, тазові нирки..
Міжпредметні зв ́язки: біологія рослин, історія, література.
Тип уроку:  урок вивчення й первинного закріплення нових знань
План-схема уроку

Етап уроку
Час
(хв)
Форми і методи діяльності вчителя
Результат діяльності
І. Організаційний етап
2
Організація класу. Обговорення епіграфа.
Розминка «Знайди зайву пташку»
Організація учнів, налаштування на роботу, підведення до теми уроку
II. Актуалізація опорних знань
5
Вправа «Випадкове опитування», взаємоопитування учнів
Складання учнями цікавих проблемних запитань та отримання відповідей на них
III. Мотивація навчальної діяльності
3
Загадка, прийом «Чи знаєте ви, що...», звучання голосів лісових птахів
Зацікавлення темою уроку з використанням історичних фактів
IV. Вивчення нового матеріалу
20
Розповідь учителя з елементами бесіди
Сприйняття та засвоєння матеріалу
Фізкультхвилинка
1
«Пташка»
Відпочинок
V. Первинне закріплення знань
9

Тести,
«Незакінчене речення».
Закріплення знань,
VI. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія
4
Вправа «Ключові слова»: учні пригадують ключові слова уроку.
Осмислення вивченого матеріалу
VII. Інформація про домашнє завдання
1
Репродуктивне завдання
Засвоєння матеріалу
Хід уроку
І. Організаційний етап
Добрий день, мої шановні учні!
Уже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо.
Роботу швидше починаймо.
Обговорення епіграфа.  
Розминка «Знайди зайву пташку»
II. Актуалізація опорних знань
«Випадкове опитування».
Номери питань, на які будуть відповідати учні, визначаються підкиданням грального кубика
1.Які групи можна виділити серед плазунів?
2.Які особливості притаманні крокодилам?
3.Які особливості притаманні черепахам?
4.Яке значення в природі мають змії та ящірки?
5.Яке значення плазуни мають для людини?
6.Наука, яка вивчає плазуни.
7.У змій поганий зір, відсутній слух. Але вони добре ловлять уночі мишей. Як?
8. Що потрібно робити в разі укусу отруйної змії?
9. Прокоментуйте вираз: «Змії та вужі».
10. Чому змії можуть ковтати велику здобич?
III. Мотивація навчальної діяльності
-   Відгадайте загадку: «Із землі і дитина підніме, а через огорожу й силач не перекине»? (Перо).
Перо є однією з рис притаманних птахам, завдяки якій їх іще називають пернатими.
    Ви кожен день зустрічаєте птахів. А чи задумувались ви над тим, чому вони мають змогу літати? Де взялись ці тварини на землі, і чому поширені по всій планеті? На ці та інші запитання ми дамо відповіді вивчаючи дану тему.
Чи знаєте ви, що...
- Батьки ластівки-касатки, відлітаючи за здобиччю, Іноді прив’язують своїх
пташенят кінською волосиною. Один кінець волосини намотують на лапку, а
інший прикріплюють до стінки гнізда.
- Відомо 130 видів зозуль, проте лише 50 із них підкидають яйця до чужих гнізд
- Серед солов’їв співають тільки самці. Своєю треллю вони висловлюють
відданість коханій, яка сидить поблизу і насолоджується прекрасним співом
Звучання голосів лісових птахів
IV. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя з елементами бесіди
Загальна характеристика будови птахів:
- форма тіла – обтічна;
- відділи тіла – голова, тулуб, кінцівки;
- покриви – пір’яний;
- органи руху, мускулатура;
- системи внутрішніх органів.
Дихальна система
Органи: ніздрі, гортань, трахея, бронхи, легені, повітряні мішки
Риси пристосування:
  наявність повітряних мішків, які забезпечують подвійне дихання (газообмін відбувається як при вдиху так і при видиху)
  наявність голосових зв’язок
Кровоносна система
Органи: серце, судини
Риси пристосування
  чотирьохкамерне серце (два передсердя, два шлуночки)
  артеріальна і венозна кров не змішується (всі органи і тканини отримують насичену киснем кров)
  стала температура тіла (30-430С)
Травна система
Органи: дзьоб, язик, стравохід, воло, шлунок (м’язовий, залозистий), тонкий кишечник, товстий кишечник, клоака; залози: слинні, печінка, підшлункова.
Риси пристосування:
  розширення стравоходу – воло (накопичується та пом’якшується їжа)
  в м’язовому шлунку їжа перетирається, в залозистому перетравлюється
Нервова система
Органи: головний мозок (передній, середній, проміжний, довгастий, мозочок), спинний мозок, нервові закінчення
Риси пристосування
  добре розвинені мозочок та передній мозок
  розвинені складні інстинкти (перельоти, гніздування, турбота про потомство)
  здатність до навчання
  добре розвинені органи чуття (в залежності від місця існування та способу життя)
Видільна система
Органи: нирки, сечоводи, клоака
Риси пристосування:
  відсутність сечового міхура
  сеча не накопичується
Статева система
Органи: самці (сім’яники, сім’япровід); самки (яєчники, яйцепровід)
Риси пристосування:
  функціонує лише лівий яєчник, правий недорозвинений
  яйця в яєчнику дозрівають неодночасно
  яйця, проходячи по яйцепроводу вкриваються білковою та іншими оболонками
- шлюбна поведінка;
- влаштування гнізд;
- будова яйця;
- інкубація;
- виводкові та нагніздні пташенята;
- турбота про потомство;
 Фізкультхвилинка  «Пташка»
Відчуйте себе птахом:
1. Станьте рівно, підніміть руки і зробіть помахи – птах рулює крильми.
2. Праву руку закладіть за спину зверху, а ліву – знизу, зчепіть пальці – пташка тріпоче крильцями.
V. Первинне закріплення знань
1.Тести
1. Цівка — це:
A) зрослі кістки стопи;
Б) зрослі кістки гомілки;
B) зрослі фаланги пальців;
Г) зрослі кістки стопи і гомілки.
2. Шлунок птахів складається з відділів:
A) двох м’язових;
Б) двох залозистих;
B) м’язового і залозистого;
Г) м’язового або залозистого.
3. Клас хордових, якому властиве подвійне дихання:
А) Птахи;
В) Плазуни;
Б) Ссавці;
Г) Земноводні.
4. Кровоносна система птахів має:
A) одне коло кровообігу та двокамерне серце;
Б) два кола кровообігу та трикамерне серце;
B) одне коло кровообігу та трикамерне серце;
Г) два кола кровообігу та чотирикамерне серце.
5. Орган, відсутній у птахів:
А) нирки;
В) печінка;
Б) клоака;
Г) сечовий міхур.
6. Статеві системи у птахів мають:
A) один сім’яник, один яєчник;
Б) один сім’яник, два яєчника;
B) два сім’яника, один яєчник;
Г) два сім’яника, два яєчника.
7. Визначте послідовність етапів ускладнення кровоносної системи хордових.
A) чотирикамерне серце теплокровних;
Б) одне коло кровообігу ланцетника, серця немає;
B) трикамерне серце земноводних, кров у шлуночку змішана;
Г) трикамерне серце плазунів, виникає неповна перетинка вздовж шлуночка;
Д) одне коло кровообігу риб, двокамерне серце.
8.Пояс передніх кінцівок птахів складається:
A) із двох лопаток, двох ключиць;
Б) із плеча, передпліччя, кисті;
B) із двох воронячих кісток, двох лопаток, двох ключиць;
Г) зі стегна, кисті.
2.«Незакінчене речення».
Вчитель або учень-асистент починає формулювати визначення поняття, а учні закінчують.
VI. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія
Підбиття підсумків з використанням вправи «Ключові слова»: учні пригадують ключові слова уроку.
VII. Інформація про домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф, дати відповіді на запитання.
Підготувати стислу інформацію:
I група — Надряд Безкілеві птахи;
II група — Надряд Пінгвіни;
III група — Ряд Куроподібні;
IV група — Ряд Гусеподібні;
V група — Ряд Соколоподібні;
VI група — Ряд Совоподібні;
VII група — Ряд Журавлеподібні;
VIII група — Ряд Дятлоподібні;
IX група — Ряд Горобцеподібні.